PHP Scriptler

Not: Scriptlerin değerlendirildikleri sayfalarda yer alan tanımlamalar ve kriterler ile ilgili bilgi almak isterseniz buraya tıklayınız


Gezmeye başlamadan önce burada listelenen yazılımların ortak özelliklerini bilmenizde fayda var.
Belki bir arşiv cennetindesiniz belkide boşa kürek çekiyorsunuz. Burada listelenen yazılımların ortak özellikleri.

  • Tamamı PHP ile kodlanmıştır.

 ASP yoktur. Kaynak kullanımı hız ve stabilite konularında düzelene kadar da olmayacaktır. Umudum da hiç yok ama :)

  • Çoğu sunucu tarafında sadece PHP desteğine ihtiyaç duyar.

Çoğu çalışmak için sadece PHP ister. Çok azı ek modüllere (Zen, MySql, Zip libraries, image libraries, modrewrite, iconv vb.) ihtiyaç duyar. Çok özellik için çok modül gerektiği yanlıştır. Sizi kandırıyorlar :) Gereken hemen hemen her özellik PHP altında kodlanabilir. Sadece imaj düzenleme (GD, Image Magick) konusunda harici eklentilere ihtiyaç neredeyse kaçınılmazdır. Çünkü ciddi boyut ve kod kalabalığı yaratırlar. Kısacası çok modül tembel programcı için gereklidir, çok özellik için değil. Bir scriptte ne kadar çok modül olursa her sunucuda çalışma olasılığı ve stabile sorunsuz çalışma olasılığı o kadar düşer. Ne gerek var :) ?

  • Birkaç tanesi hariç veritabanı kullanmaz. FlatFile veritabanı kullanır.

Hemen hemen hepsinin veritabanı ve engine'leri pakete dahil gelir. Bundan dolayı "PhpMyAdmin'i açın......... Oluşturduktan sonra yazılıma girin.......... Çok şükür artık kullanabilirsiniz" gibi talimatları yoktur. Tıklarsınız açılır. Veritabanları üzerindedir. Buradaki yazılımların çoğunun kurulumlarını 10 yaş ve üzeri her çocuk yapabilir. Böylece bir yerden diğerine  (sunucu, dizin taşıma sorunları vb.)  kolayca taşınırlar.

  • Hepsi sistem kaynağı kullanmı ve dosya yükü olarak hafiftir.

Hımbıl hantal değildir. Çalışmak için sunucuyu ve bağlantıyı limitlerine kadar zorlamaz. Belki diğerleri gibi 1500 tane özelliği yoktur. 1000 tane özelliği vardır ancak onlar da adam gibi çalışır :)


Scriptlerin değerlendirildikleri sayfalarda karşınıza şöyle bir şablon çıkacaktır.

Kullanım_Kolaylığı
Fonksiyonellik
Dosya Sayısı
123 adet
Toplam Boyutu
123 MB
Türkçe Çevirisi
%100 Tarafımdan
Veritabanı
FlatFile, MySql
Tam Portatiflik
EVET

  Kullanım kolaylığı: Anlatmaya gerek yok herhalde :)

  Fonsiyonellik: Scriptin gerekli olan TEMEL fonksiyonlara ne derecede sahip olduğu.

  Dosya sayısı: Her zaman azı makbuldür. Ne kadar azsa (genelde) o kadar kolay kurulur, müdahale edilir ve taşınır. Ayrıca az dosya sayısı genelde kodlayan kişinin bilgi ve becerisine de işaret eder. Stabilite ve hız anlamında da, çoğu durumda avantaj sağlar

  Toplam boyutu: Her zaman her şart altında azı makbuldür. Kodlayanın bilgi ve becerisine de işaret eder.

  Türkçe çevirisi: Scriptin Türkçe'ye kimin tarafından ve ne kadarının çevirildiğini belirtir. Sitemdeki Türkçe scriptlerin neredeyse tamamı tarafımdan Türkçeleştirilmiştir.

  Veritabanı: Scriptin kullandığı (desteklediği) veritabanlarını belirtir.

  Tam portatiflik: Scriptin bir yerden başka bir yere (domain, sunucu) tekrar kuruluma ihtiyaç duymadan taşınıp taşınamayacağını belirtir.


Görüş öneri ve sorularınız için buraya
Sitedeki değişikliklerden haberdar olmak için ise buraya tıklayınız